Czysta podłoga to niewątpliwie ważny element w każdym domu, urzędzie, sklepie, miejscach użyteczności publicznej. Im więcej osób, tym staranniej trzeba o higienę dbać, ale z zasady to jeden ze stałych elementów robienia porządków, niezależnie od tego czy ma się dzieci i zwierzęta w domu, czy też nie. Od lat podstawowym elementem wykorzystywanym do mycia podłóg są mopy. I choć sama konstrukcja i idea są dość proste, to producenci oferują szereg różnych rozwiązań, a tym samym bez problemu można je dopasować do swoich potrzeb.

  1. Jak wybrać mopa?
  2. Postaw na płaskie
  3. Modne obrotowe mopy
  4. Jaki mop będzie najlepszy?

Jak wybrać mopa?

Przede wszystkim dobry mop będzie ergonomiczny, świetnie poradzi sobie z czyszczeniem powierzchni – usunie zabrudzenia i nie będzie pozostawiać smug. Warto przy tym pamiętać, że inne akcesoria będą odpowiednie do mycia paneli podłogowych, a po inne powinniśmy sięgnąć w przypadku płytek. Poza tym oczywiście producenci proponują szereg rozwiązań. Popularnością cieszą się mopy sznurkowe, paskowe, płaskie i obrotowe, a także nowoczesne parowe rozwiązania. W szeregu różnych produktów można się pogubić i to nie cena powinna być najważniejszym argumentem. Chodzi o to, by sprzątać skutecznie i szybko.

Dużą popularnością cieszą się tanie mopy sznurkowe. W tym wypadku końcówka składać się będzie z materiałowych sznurków, które sprawdzają się przy różnych podłogach – laminowanych, drewnianych, parkietach czy płatkach. Ten rodzaj mopa dobrze radzi sobie na powierzchniach o nieregularnych kształtach. Będziemy potrzebować do niego również wiadra z wyciskaczem, który pomoże pozbyć się nadmiaru wody. Najczęściej sznurkowe mopy wykonane są z bawełny, mikrofibry lub włókien syntetycznych. I choć są bardzo tanie, to dość szybko się niszczą, z czasem pozostawiają  smugi i zabrudzenia.

Podobną konstrukcję mają mopy paskowe – są bardziej trwałe, lepiej usuwają również nieczystości. Najczęściej są produkowane z chłonnych materiałów – szczególnie mikrofibry, która dobrze zbiera kurz i wchłania wodę. Natomiast do osuszania podłogi po wcześniejszym umyciu inną końcówką świetnie sprawdzi się mop z irchy. To materiał przypominający cienką skórę, który jest często wykorzystywany w akcesoriach do okularów i samochodów.

Postaw na płaskie

To coraz bardziej popularne rozwiązanie. Funkcjonalne mopy Vileda o prostokątnej lub trójkątnej stopie czyszczącej świetnie sprawdzają się na różnych podłożach. Bardzo dobrze zbierają kurz i nie zostawiają smug. Mają również tę zaletę, że końcówkę łatwo można wyczyścić – w czasie mycia opłukać, a po sprzątaniu nawet wyprać w pralce. Mopy płaskie mogą mieć różną konstrukcję. Posiadają stałą lub teleskopową rączkę oraz nakładki kieszeniowe lub montowane za pomocą rzepów. W tym wariancie świetnie sprawdza się także specjalne wiadro z mechanizmem, który pozwala odsączyć nadmiar wody.

Mopy płaskie świetnie docierają pod łóżka czy pod szafy, ale nie radzą sobie na nierównych powierzchniach, a w przypadku silnych zabrudzeń wymagają większej staranności. Pewnym wariantem staje się opcja z wbudowanym wyciskaczem wody. Dzięki temu nie ma potrzeby ściągania nakładki i nie trzeba używać wiadra, co jest wygodne, nie brudzi rąk oraz oszczędza czas. Popularne są także mopy płaskie ze spryskiwaczem. To umieszczony na trzonku pojemnik, w który wlewa się wodę z detergentem. W czasie czyszczenia wystarczy co jakiś czas spryskać podłogę, co sprawdza się w szczególnie zabrudzonych miejscach. To rozwiązanie sprawia, że nie trzeba mieć przy sobie wiadra.

Modne obrotowe mopy

To atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych modeli. Okrągłej końcówki nie trzeba wycinać, ponieważ odwirowuje się ją w specjalnym systemie i dlatego tego typu mopy kupuje się zazwyczaj w zestawie z wiadrem. Jest on wyposażony w pedał, co jest bardzo praktyczne. Mop obrotowy pozwala szybko umyć podłogę, ma szerszy zakres ruchów, dociera nawet do miejsc trudno dostępnych i rewelacyjnie radzi sobie z większymi zabrudzeniami. Dzięki temu minimalizuje się użycie chemii.

Jaki mop będzie najlepszy?

Przy wyborze odpowiedniego modelu obrotowego warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Najczęściej nakładki są produkowane z mikrofibry lub z bawełny i mają dłuższe frędzle. W wielu wariantach sprawdzą się one idealnie także do usuwania kurzu i zabrudzeń nawet bez użycia wody. Pośród ciekawych nowinek znaleźć można także mopy gąbczaste. Rewelacyjnie sprawdzają się do mycia balkonu, świetnie wchłaniają wodę i pozostawiają idealnie suchą powierzchnię. I dlatego będą również idealne do drewnianych podłóg czy też paneli laminowanych, które nie mogą być narażone na nadmiar wilgoci. Poza tym gąbka świetnie zbiera włosy i sierść.

Innowacyjne mopy parowe to nowoczesna opcja elektryczna, która nie wymaga zanurzania w wodzie z detergentem. Samo urządzenie wytwarza parę, która rewelacyjnie czyści zabrudzenia, eliminuje bakterie i stwarza przestrzeń idealną dla alergików. Co istotne, zostawia też suche podłogi. Poza tym bez problemu można dobrać różne końcówki do konkretnej powierzchni – podłogi, tapicerki, blatów, okien. Ten luksus jednak kosztuje, wymaga podłączenia do prądu oraz większej ilości miejsca przy przechowywaniu.

1 KOMENTARZ

  1. Do czyszczenia podłogi na mokro używam automatycznej braavy. Nie namacza za mocno, nie zostawia smug ani nie odbarwia fugi między płytkami w łazience.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj