Panel HMI, z angielskiego Human Machine Interface, to nic innego jak panel sterowniczy czy też panel operatorski. Jest to urządzenie elektryczne, które pozwala kontrolować inne podłączone do niego urządzenia i sterować wykonywanymi przez nie procesami produkcyjnymi lub technologicznymi.
W obecnych czasach, kiedy udział zautomatyzowanych procesów wykonywanych przez maszyny w gospodarce nieustannie rośnie, panele operatorskie są szczególnie ważnymi elementami, które umożliwiają człowiekowi sprawowanie nad nimi nadzoru. Najbardziej zaawansowane modele, wyposażone w ekrany dotykowe i specjalistyczne oprogramowanie, z powodzeniem mogą wykonywać zadania komputerów przemysłowych.
Do czego służy panel HMI?
Panel operatorski umożliwia m.in.:
- komunikację pomiędzy człowiekiem a maszyną (poprzez odbieranie i przekazywanie sygnałów)
- gromadzenie danych i przeprowadzanie pomiarów dotyczących kontrolowanych procesów
- wizualizacja procesów
- sterowanie procesami
- zgłaszanie błędów i alarmowanie.
Zaawansowane współczesne panele operatorskie udostępniają swoim operatorom dodatkowe funkcje, które umożliwiają także m.in.:
- komunikację z innymi urządzeniami,
- raportowanie,
- generację trendów,
- rejestrację danych do systemu zarządzania produkcją,
- podłączenie dodatkowych urządzeń, takich jak np. sterownik PLC, drukarka czy moduł komunikacyjny.
Jakie są korzyści ze stosowania panelów HMI?
Panel operatorski, dzięki bieżącemu gromadzeniu danych i monitorowaniu procesu technologicznego pozwala przede wszystkim na:
- wczesne wykrywanie błędów
- zapobieganie awariom
- zwiększenie bezpieczeństwa
- optymalizację procesów.
Nowoczesne urządzenia tego typu, występujące w wersjach przenośnych i mobilnych to także duża wygoda. Dedykowane oprogramowanie pozwala na odpowiednie skonfigurowanie panelu w ten sposób, by jak najlepiej odpowiadał indywidualnym zapotrzebowaniom.
Dostępne dziś panele sterownicze są intuicyjne w obsłudze, dużą odpornością na uszkodzenia i zanieczyszczenia, są również wyposażone w ekrany dotykowe o dużej rozdzielczości. Dzięki tym cechom mogą spełniać swoje zadania jeszcze lepiej i bez zakłóceń przez długi czas.