Jak rozwija się system franczyzowy?

Każdy system franczyzowy musi przejść przez pewne etapy, by w końcu uzyskać dojrzałość i zautomatyzowaną wydajność. Na każdym etapie rozwoju należy pamiętać o pewnych zasadach oraz znać jego specyfikę. W jaki zatem sposób rozwijają się systemy franczyzowe? Które etapy są najtrudniejsze i o co należy zadbać na każdym z nich?

Budowa systemy franczyzowego – nawet przez te firmy i przedsiębiorstwa, które na swoim rynku odniosły już sukces – jest niebywałym wyzwaniem. Zagwarantowanie franczyzobiorcom odpowiedniego środowiska, a także dostępu do szczegółowego know-how w praktyce nie jest proste do zrealizowania. Jak zatem rozwijają się systemy franczyzowe i na co należy zwrócić szczególną uwagę na różnych etapach rozwoju?

Wskaźnik

Głównym wskaźnikiem rozwoju systemów franczyzowych jest liczba przedsiębiorców partycypujących w systemie. Przyjęło się, że systemy posiadające powyżej stu franczyzobiorców są już dojrzałe; wiedzą już, gdzie znajdują się źródła błędów popełnianych przez przedsiębiorców, jakimi cechami powinni charakteryzować się kandydaci na franczyzobiorców oraz jakimi narzędziami należy kontrolować ich poczynania. Co więcej, na tym etapie franczyzodawcy są w stanie w płynny sposób wdrażać zmiany w systemie i odpowiednio reagować na dane sytuacje.

Informacje i wiadomości z rynku franczyzy – Franczyza w Polsce – sprawdź!

Początki

Warto jednak podkreślić, że osiągnięcie stu podmiotów prowadzących biznes na zasadzie licencji i uczestniczących w systemie franczyzowym nie jest łatwe. Wydaje się, że najtrudniejszymi etapami są te początkowe, kiedy to system franczyzowy z teorii przechodzi do praktycznego funkcjonowania. Często pierwsze wybory kandydatów dokonywane przez franczyzodawców okazują się błędne, co również jest dużym testem dla systemu franczyzowego. Niewydolność przedsiębiorców działających w systemie na początkowych etapach może okazać się prawdziwą próbą dla wytrzymałości systemu franczyzowego.

Należy także dodać, że franczyzodawca będzie wówczas oczekiwał szybkiego zwrotu z inwestycji w system franczyzowy. Takie zachowanie oraz wszelkiego rodzaju błędy są wynikiem braku doświadczenia, co na początkowym etapie rozwoju franczyzowego jest naturalne.

Wydaje się, że pierwsze przeszkody i błędy zostają pokonane i rozwiązane, kiedy system franczyzowy osiąga liczbę ponad dziesięciu franczyzobiorców. Wówczas najbardziej dostrzegalne są źródła słabego funkcjonowania niektórych przedsiębiorców, system franczyzowy znajduje nowe rozwiązania i narzędzia, a także nabiera rozpędu. Warto na tym etapie pamiętać, aby tempo rozwoju systemu było adekwatne do możliwości franczyzodawcy.

Gdy w zorganizowanym przez nas systemie franczyzowym znajdzie się już co najmniej ponad czterdzieści podmiotów, to możemy mówić o prawie dojrzałym systemie. Na tym etapie franczyzodawca nie skupia się już samym funkcjonowaniu systemu, ponieważ jest on wydajny, a raczej podejmuje działania do dalszego rozwoju. Często to właśnie na tym etapie pojawia się potrzeba oceny i dokładnej analizy systemu pod względem korzyści płynących dla franczyzodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *