Dysk SSD, czyli Solid-State Drive, to rodzaj pamięci typu flash mająca formę kości Nand. Ma on napęd półprzewodnikowy i w przeciwieństwie do modelu HDD, jest pozbawiony ruchomych mechanizmów głowic. Czy warto kupić dysk SSD? Jak wybrać ten odpowiedni?

Zalety dysku SSD

Ponieważ dysk SSD jest zbudowany z nieruchomych części, wyróżnia się podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także cichą pracą. Ważne jest też to, że wykazuje odporność na duże wahania temperatury, mieszczącej się w zakresie od ok. -40 st. C do nawet +80 st. C. Mówi się, że dysk SSD zapewnia mniejsze zużycie prądu i choć jest droższy niż nośnik HDD, nie jest tak podatny na awarie.

Pojemność

Jednym z najważniejszych parametrów w przypadku dysków SSD jest pojemność. Do wyboru mamy modele:

– 128 GB,

– 256 GB,

– 512 GB,

– 1 TB,

– 2 TB,

– 4 TB.

Im bardziej pojemny nośnik wybierzemy, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Należy wybrać taki dysk, który pomieści wszystkie istotne dla nas dane, mogą to być zdjęcia, filmy, dokumenty tekstowe itp.

Wydajność

Wydajność dysku określa, jak szybko komputer będzie reagować na nasze polecenia i czy praca będzie w pełni komfortowa. Wyraża się ją w dwóch różnych parametrach. Pierwszy z nich to przepustowość, czyli prędkość odczytu oraz zapisu danych. Może to być nawet 500 GB/s, a więc do 5 razy więcej niż dla standardowych dysków HDD. Drugi parametr to IOPS, czyli liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Na tej podstawie możemy się dowiedzieć, jak dużo operacji nośnik może wykonać w ciągu jednej sekundy. Standardowo jest to ok. 50 000 – 100 000 operacji.

Żywotność

Żywotność dysku określa parametr TBW, czyli Total Bytes Written, wyraża się go w gigabajtach. Nośniki SSD zwykle są objęte 3-letnią, czasami 5-letnią gwarancją, a producenci zapewniają, że będą one działać niezawodnie znacznie dłużej. Warto sprawdzić też parametr MTBF (Mean Time Between Failures), który jest mierzony w godzinach i informuje o średnim czasie pomiędzy awariami. Na tej podstawie możemy wywnioskować, jak długo dysk będzie działał bez problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here