doradztwo

Profesjonalne doradztwo finansowe

Zainteresowanie doradztwem finansowym niewątpliwie rośnie. Z biegiem lat coraz większa grupa Polaków ma za sobą spotkanie ze specjalistą z tej dziedziny. Niektórzy są zadowoleni, ponieważ doradca pomógł im porównać oferty ubezpieczeń, zaplanować inwestycję czy wybrać odpowiedni kredyt. Zdarzają się jednak głosy, że doradztwo finansowe w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia, a odpowiedzialni za nie ludzie nie są wystarczająco dobrze przygotowani.

Doradztwo na coraz wyższym poziomie

Nie można zaprzeczyć, że firmy zajmujące się doradztwem finansowym nie mają w Polsce zbyt długiej tradycji. Przekłada się to na brak doświadczenia, które jest bardzo ważne w gromadzeniu informacji oraz budowaniu relacji z klientem. Ten ostatni udając się na spotkanie z doradcą w banku bądź w siedzibie firmy specjalizującej się w doradzaniu powinien być zatem przygotowany na pewne niedociągnięcia. Problem polega jednak na tym, że klienci płacą, więc wymagają. Z biegiem czasu na rynku usług doradczych jest coraz więcej świetnych fachowców. Ludzi, dla których finanse nie mają tajemnic i którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Jeżeli słyszało się o kimś takim od znajomych, na pewno warto z taką osobą się spotkać. Nawet jeżeli wystawia ona rachunek nieco wyższy od konkurencji.

Doradca mówiący ludzkim głosem

Niestety profesjonalna i nawet bardzo pogłębiona wiedza doradcy nie gwarantują, że klient wyjdzie ze spotkania z nim zadowolony. Dzieje się tak głównie dlatego, że wielu fachowców tak bardzo przesiąkło specjalistycznym językiem, że nie potrafią lub nie chcą mówić w sposób zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Ich szefowie powinni jednak wiedzieć, że efektywne doradztwo finansowe musi opierać się na jasnych przekazach. Dlatego warto czuwać nad pracownikami i zachęcać ich do większego otwarcia na klientów. Jeżeli ci ostatni będą zadowoleni, wówczas istnieje spora szansa, że ponownie skorzystają z usług danej firmy.

A może jednak internet?

Z pomocą sieci ludzie obecnie się leczą, rozwiązują problemy psychologiczne i załatwiają niemal wszystkie inne sprawy. Nie dziwi zatem to, że do internetu przeniosło się również doradztwo finansowe. Działają w nim chociażby porównywarki finansowe, z pomocą których można w prosty sposób zestawić zalety i wady różnych opcji kredytowych. Czy zatem w ogóle ktoś będzie jeszcze zainteresowany chodzeniem na spotkania z prawdziwym doradcą? Zapewne tak, ponieważ informacje uzyskane z internetu, choć często bardzo pogłębione, to jednak bywają mylące. Warto je zebrać, a następnie zanotować sobie wszystkie ważne pytania do doradcy. Można równocześnie zakładać, że w pewnym momencie specjaliści z zakresu finansów zaczną, wzorem chociażby prawników, udzielać indywidualnych porad przez internet. Do pewnego stopnia to już się dzieje, ponieważ zarówno firmy, jak również ich klienci, doceniają możliwość zaoszczędzenia czasu. Nie trzeba przecież spotykać się osobiście i twarzą w twarz, aby w sposób profesjonalny omówić wszystkie ważne kwestie związane z pieniędzmi.

1 thought on “Profesjonalne doradztwo finansowe”

  1. Doradcy pomagają postawić pierwsze kroki w tej branży, no i w sumie dosyć często zdarzają się cierpliwi, którzy mogą dziesiąty raz coś tłumaczyć. Od ich cierpliwości wiele przecież zależy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *