Sprzedaż używanego samochodu nie jest łatwa, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie i racjonalnej cenie. Warto jednak podejść do sprawy na spokojnie i odpowiednio przygotować auto. Dobry opis i zdjęcia, niewielkie nakłady finansowe oraz kilka poświęconych godzin potrafią znacząco podnieść wartość samochodu i liczbę zainteresowanych nim osób. Podpowiadamy, jak przygotować auto do sprzedaży, aby otrzymać za niego korzystną cenę.

1. Zadbaj o karoserię

Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, więc nie pokazuj potencjalnemu nabywcy brudnego, zachlapanego błotem samochodu. Przed prezentacją dokładnie umyj, nawoskuj i wypoleruj lakier przy pomocy odpowiednich środków, nie zapominając przy tym o szybach i elementach plastikowych. Jeśli jest to potrzebne, zaopatrz się w flamaster lub preparat do wypełniania ubytków w karoserii, aby usunąć drobne rysy i odpryśnięcia.

2. Nie zapominaj o kołach

Opony są w opłakanym stanie? Wymień je przed sprzedażą albo zostaniesz uznany za właściciela, który nie dba o stan swojego samochodu. Pamiętaj jednak, że koła wpływają nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale i odbiór wizualny auta. Inwestycja w nowe kołpaki to wydatek rzędu 200 zł, a szczotka i dobry preparat do czyszczenia felg nie kosztują więcej niż kilkanaście złotych. Możesz też skorzystać ze specjalnego środka do nabłyszczania opon, który znacznie poprawia wygląd auta.

3. Odśwież wnętrze

Dokładnie posprzątaj wnętrze samochodu. Wyrzuć śmieci, odkurz dywaniki i fotele oraz usuń zabrudzenia z tapicerki. Użyj sprayu do polerowania plastików, aby odświeżyć i nabłyszczyć kokpit. Zrób porządek w schowku i wszystkich przegródkach, umyj szyby również od środka, nie zapominając przy tym o uszczelkach, na których lubi zbierać się brud. Powieś w samochodzie delikatny odświeżacz powietrza, ale nie przesadzaj w kwestii zapachu. Zbyt intensywna woń w kabinie może drażnić lub być odebrana jako próba ukrycia czegoś.

4. Wymień zużyte elementy

Po sprzątaniu prawdopodobnie zauważysz zużycie pewnych elementów. Wymiana wielu z nich nie jest droga, a znacząco poprawia wygląd samochodu. Mamy tu na myśli na przykład przetarte dywaniki, połamane plastiki czy wytarte obicie kierownicy lub gałki skrzyni biegów. Pamiętaj też, aby wymienić wszystkie przepalone żarówki czy zużyte pióra wycieraczek – te elementy wpływają nie tylko na wygląd, ale i bezpieczeństwo jazdy.

5. Zadbaj o stan techniczny auta

Podczas sprzedaży auta rzetelnie przedstaw jego stan techniczny. W przypadku wątpliwości, udaj się do warsztatu, aby upewnić się, że wszystko jest sprawne. Nie ignoruj i nie zatajaj poważnych usterek – mogą być argumentem podczas próby zbicia ceny, przyczyną reklamacji po zakupie lub nawet powodem groźnego wypadku. Jeśli chodzi o drobne naprawy, przed ich wykonaniem skonsultuj się z mechanikiem, jak wpłyną na wartość auta. Zachowaj rachunki za wymienione części i płyny, aby pokazać je kupującemu.

6. Zbierz dokumentację

Przygotuj książkę serwisową, faktury i inne dokumenty potwierdzające historię samochodu, wykonane w nim naprawy czy zgodność przebiegu na liczniku ze stanem faktycznym. W ten sposób pokażesz kupującemu, że dbasz o auto i nie masz nic do ukrycia.

7. Wybierz optymalny czas

Czasem warto poczekać kilka tygodni ze sprzedażą auta. W okresie letnich wyjazdów lub podczas srogich mrozów, gdy nikomu nie chce się wychodzić z domu, zainteresowanie kupujących może być znacznie mniejsze. Popyt na niektóre typy samochodów może też sezonowo wzrastać – np. więcej osób szuka kabrioletów wiosną niż jesienią.

8. Zadbaj o dobre zdjęcia i opis samochodu

Dobrze przygotowana oferta znacząco wpływa na zainteresowanie kupujących. Zrób zdjęcia w dobrym świetle, dbając o ich ostrość oraz odpowiedni kadr. Zawrzyj w ogłoszeniu wszelkie niezbędne informacje, podkreślając zalety, ale i nie ukrywając rażących wad auta. Z pewnością zostaną one zauważone podczas oglądania samochodu, więc po co marnować czas swój i innych.

Szukasz żarówek, płynów eksploatacyjnych lub kosmetyków samochodowych, które odmienią wygląd Twojego samochodu? Odwiedź nocar.pl!

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj