Urządzasz lub remontujesz kuchnię? Zastanawiasz się czy kupować do niej okap kuchenny? Wydaje ci się to zbędnym dodatkiem? Nie rezygnuj z jego obecności! Okap jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Jego brak może grozić poważnymi konsekwencjami i wydatkami.

Do czego służy okap kuchenny?

Zadaniem okapu kuchennego jest odprowadzanie do kanału wentylacyjnego pary powstającej w trakcie gotowania i towarzyszącym mu zapachów. Aby okap kuchenny spełniał swoje zadanie, powinien być podłączony do wentylacji grawitacyjnej, najczęściej komina. Aby poprawić skuteczność jego działania, producenci wyposażają swoje okapy w wentylator. Po jego uruchomieniu następuje zasysanie pary i zapachów do wnętrza okapy, a następnie trafiają one do komina i zostają usunięte na zewnątrz budynku. Wyróżnić można kilka rodzajów okapów kuchennych. Najczęściej spotykane są okapy teleskopowe podszafkowe. Są one montowane pod szafkami wiszącymi, zajmując minimalną ilość miejsca. Wysuwany do przodu panel pozwala zwiększyć skuteczność ich działania. Chętnie kupowane są również okapy pochyłe, na stałe mocowane do ściany lub sufitu. Okapy mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu jeszcze łatwiej można je dopasować do swojej kuchni.

Czym grozi brak okapu kuchennego?

Co się stanie jeśli jednak zrezygnujesz z takiego okapu w kuchni? Niestety konsekwencje mogą pojawić się szybciej niż sądzisz. Przede wszystkim meble będą narażone na szybkie zniszczenie na skutek działania pary wodnej podczas gotowania. Nie znajdując drogi ucieczki, będzie się osadzać na powierzchniach szafek i przez mikro szczeliny będzie docierać do wnętrza mebli. Tam rozpocznie się jej destrukcyjne działanie. Meble będą pęcznieć, odkształcać się i tracić swoją wytrzymałość i estetyczny wygląd. Po drugie, nadmiar wilgoci w kuchni może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów na ścianie. To niebezpieczne zjawisko, niosące przykre konsekwencje dla zdrowia.

Na szczęście można tego wszystkie prosto uniknąć, decydując się na okap kuchenny o dużej mocy działania. Dzięki niej wbudowany w okap wentylator bez trudu poradzi sobie z wyciągnięciem wilgoci z pomieszczenia. Nie uwzględniałeś zakupu okapu w swoim budżecie na remont kuchni? Pożyczka pozabankowa może ci zapewnić niezbędną gotówkę. Uwierz, lepiej pożyczyć trochę pieniędzy na okap, solidnie go zamocować i chronić meble oraz kuchnię, niż za kilka lat przeprowadzać podobny, kosztowny remont tylko z tego powodu, że wilgoć wszystko zniszczyła. Dobrej jakości okap kuchenny kosztuje około 500 złotych, co oznacza że prawie każda pożyczka pozabankowa wystarczy na jego zakup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj