Jednym z elementów przygotowanie naszej garderoby do zimy jest wymiana odpowiedniego obuwia. Ma ono zapewnić komfort i bezpieczeństwo na oblodzonych chodnikach. Nie inaczej jest w przypadku samochodów, gdzie opony odgrywają główną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto wspomnieć, iż polskie przepisy nakazują wymianę opon na zimowe gdy temperatura w ciągu dnia zaczyna osiągać poziom poniżej 7 stopni Celsjusza.

Dlaczego należy zmieniać opony?

Jedną z głównych funkcji jakie powinny spełniać w samochodzie to zapewnienie odpowiedniej przyczepności na drodze. Wraz ze spadkiem temperatury tworzywo, z którego zbudowana jest opona zaczyna tracić właściwości plastyczne co wpływa na pogorszenie przyczepności samochodu. Materiał z którego stworzone są opony zimowe zachowuje dobre właściwości plastyczne przy niskich temperaturach co zabezpiecza koła przed poślizgiem. Wartym wspomnienia jest fakt, iż mieszanka z której zrobione są „zimówki” zachowuje swoje plastyczne właściwości tylko przez jakiś czas. Warto zatem przy zakupie zwrócić uwagę na wiek opon. Jeśli kupujemy opony starsze należy liczyć się z tym, że nie będą one posiadać takich dobrych właściwości przyczepnych jak opony nowe.

Opony nowe czy używane?

Jak wyżej wspomniano najważniejszą różnicą pomiędzy ogumieniem zimowym a letnim jest rodzaj mieszanki z jakiej jest zbudowany. Na przyczepność wpływa też dodatkowo rodzaj bieżnika. Opony zimowe mają zupełnie inny kształt rowków na swojej powierzchni i dzięki niemu opona zachowuje się tak jakby na swoje powierzchni miała mikro przyssawki. O ile przy kupnie opon zupełnie nowych nie musimy obawiać się o jakość bieżnika o tyle w przypadku opon używanych należy zwrócić na to uwagę. Zużycie powierzchni opony w przypadku tych przeznaczonych na zimę wzrasta znacząco podczas podnoszących się wiosną temperatur przez co bieżnik staje się nie tylko płytszy ale też może być nierówny. Powoduje to iż koło może zachowywać się nieprzewidywalnie.

Czy warto zadbać o zimowe pony?

Zima – zwłaszcza w Polsce –  to czas kiedy warunki na drogach stają się dużo trudniejsze niż latem. Ryzyko wpadnięcia w poślizg jest bardzo duże nie tylko na drogach pokrytych lodem lecz zwłaszcza na powierzchni pokrytej błotem pośniegowym. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj