Wiertła są narzędziami wykonującymi otwory w materiałach pełnych jak i pół pełnych bez potrzeby wcześniejszego nawiercania. Pracę wykonują za pomocą wiertarki, tokarki bądź nawet frezarki. Wiertła długie do stali  możemy otrzymać za pomocą trzech metod: szlifowania, walcowania oraz frezowania. Za pomocą metody walcowania otrzymujemy narzędzia najlepszej jakości jednak ich cena jest stosunkowo wyższa. Wiertła najczęściej wykonane są ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu. Stal szybkotnąca swojej twardości posiada 62 HRC dzięki czemu może wykonywać prace w materiałach o max twardości 35 HRC, a wiertła kobaltowe posiadają twardość 64 HRC , co umożliwia nam prace w stali o max twardości 37 HRC, narzędzia posiadają 5 % kobaltu dzięki któremu narzędzia są twardsze, odporniejsze na wysokie temperatury i trudne warunki skrawania, mogą one pracować w stalach takich jak: stal nierdzewna i żeliwo sferoidalne.

 wiertło długie do metalu

Większa ilość kobaltu mogła by osłabić narzędzie i prowadzić do jego wykruszania się i zmniejszenia jego twardości i właśnie z tego względu w składnie jest go tylko 5%.

Podział wierteł długich i o zwykłej długości

Wiertła dzielimy ze względu na ich różnorodne cechy jak i zastosowania. Biorąc pod uwagę przeznaczenie wierteł wyróżniamy: wiertła ogólnego przeznaczenia oraz wiertła specjalnego przeznaczenia. Wiertła do metalu ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwka-din-338.html )  przeznaczenia specjalnego są wiertłami płaskimi stosowanymi do otworów głębokich jak i do nakiełków.

Dzielimy wiertła również na: wiertła do metalu łączone z częścią roboczą wyprodukowane ze stali szybkotnącej oraz z ostrzami z węglików spiekanych, jednolite oraz wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Wiertła posiadające chwyt walcowy występują w różnych długościach, od wierteł zwykłych mających normą DIN 338 aż do wierteł długich DIN 340 jak i do wierteł bardzo długich DIN 1896. Jest również podział ze względu na rodzaj części chwytowej, dzielimy je wtedy na wiertła posiadające chwyt walcowy gładki jak i wiertła na stożku Morse’a. Wiertła posiadające chwyt na stożku Morse’a z płetwą stosowane są w maszynach posiadających tego typu stożek. Mamy możliwość otrzymać je w długości standardowej oznaczonej niemiecką normą DIN 345 jak i DIN 341.

Rodzaje wierteł

Wiertła składane posiadają ostrza wykonane z węglików spiekanych. Wykonują one otwory głębokości 3D, 4D oraz 5D. Mogą one wykonywać pracę z większą prędkością jak i wydajnością niż standardowe wiertła. Wiertła te dokładnie wykonują prace wiercenia jak i chropowatość otworów jest zadowalająca. Dodanie cieczy chłodzącej podczas wykonywania pracy jest bardo ważna, gdyż dzięki niej trwałość i wydajność urządzeni zostaje utrzymana. Wiertła składane 3D stosowane są do pracy wierceń otworów różnego rodzaju w materiałach jednolitych. Wiertła tego typu dają nam możliwość zwiększenia wydajności obróbki, zapewniają dokładność wymiarową oraz chropowatość obrabianej powierzchni.

 wiertło stożkowe Wiertła stożkowe produkowane przez firmę Bucovice Tools. Produkowane są one ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu ( kliknij tutaj aby sprawdzić ofertę)  , dzięki czemu możemy wykonywać pracę w materiałach takich jak: staliwo, stal oraz materiały nieżelazne. posiadają one również wytrzymałość na rozciąganie Rm = 800 MPa.

Największymi cechami wierteł stożkowych jest: kąt jaki posiada ostrze 118 stopni, skok 90 stopni, prawo stronność wierteł, szlifowany szpic dający możliwość centrowania jak i nawiercania materiałów o cienkich ścianach, kształt jaki posiada dzięki któremu wyjęcie wiertła po zakończeniu pracy nie sprawia trudności, skrętny rowek, który sprawnie odprowadza wióry.

Część chwytowa wiertła wykonana jest ze stali szybkotnącej HSS. Wiertła stopniowe możemy montować w uchwytach wiertarskich samozaciskowych oraz kluczykowych. Te pierwsze są bardziej popularne, umożliwiają one szybki montaż wiertła oraz demontaż każdego wiertła z chwytem walcowym, gdyż nie jest konieczne użycie kluczyka, wystarczy zbliżyć wiertło i obrócić pierścień tak by zacisnąć szczęki na chwycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj