Duża twardość wody i działanie w wysokich temperaturach sprawiają, że ekspresy do kawy, w szczególności modele ciśnieniowe, wymagają regularnej konserwacji. Podstawowym procesem jest odkamienianie, które można wykonać przy wykorzystaniu profesjonalnych preparatów lub domowych technik.

Dlaczego odkamieniamy ekspres?

Gromadzący się we wnętrzu ekspresu, jego przewodach i mechanizmach kamień ma istotny wpływ na funkcjonowanie urządzenia, m. in. jego głośniejszą, mniej ekonomiczną lub wolniejszą pracę, a nawet może prowadzić do usterek mechanicznych. Z pewnością również, użytkując ekspres przez dłuższy czas po odkamienianiu zdarzyło się Wam zauważyć, że kawa ma dziwny posmak. To właśnie kwestia zalegającego kamienia, który może mieć wpływ zarówno na smak, jak i kolor czy konsystencję kawy.

Jak często odkamieniać ekspres?

Oczywiście istotny jest tutaj poziom eksploatacji ekspresu. Zupełnie innej częstotliwości odkamieniania będzie wymagać ekspres w pracy, użytkowany przez kilkanaście osób, a innej – ekspres domowy, w którym wykonujemy około 4-6 kaw dziennie. W zależności od posiadanego urządzenia, ekspres sam sygnalizuje, że odkamienienie jest potrzebne. Jeśli natomiast ekspres nie posiada takiej funkcji – przyjęto, że ten rodzaj konserwacji powinno się wykonywać po około 200-300 espresso.

Sposoby na odkamienianie ekspresu

Wśród naturalnych i ekonomicznych preparatów na odkamienianie wymienia się ocet i kwasek cytrynowy. Jednak obok podstawowej zalety, jaką jest kwestia cenowa oraz brak chemicznych dodatków, istnieje istotna wada – tego typu środki jedynie usuwają kamień, nie konserwując urządzenia, ponadto mogą mieć negatywny wpływ na smak kawy. W związku z czym, wykorzystując naturalne, domowe metody odkamieniania – będziemy musieli prawdopodobnie wykonywać je częściej, a efekty mogą być znacznie gorsze.

Producenci ekspresów do profesjonalnego odkamieniania polecają przede wszystkim:

  • preparaty płynne – specjalnie skomponowane płyny, które rozrabia się z wodą w odpowiedniej proporcji;
  • tabletki – istotną kwestią jest wybór odpowiednich tabletek, rekomendowanych przez producenta, ponieważ ich niedostateczne rozpuszczenie może spowodować uszkodzenia mechanizmu wewnętrznego ekspresu.

Odkamienianie ekspresu do kawy krok po kroku

Pierwszym elementem odkamieniania jest wyjęcie pojemnika na wodę, wypłukanie go, a następnie rozrobienie preparatu lub rozpuszczenie tabletek w odpowiedniej ilości wody. Następnie, proces uzależniony jest od urządzenia i instrukcji producenta. Zazwyczaj po naciśnięciu odpowiedniej sekwencji przycisków, ekspres pobiera wodę z pojemnika, przechodząc przez przewody i wypływając pod ciśnieniem przez dyszę do spieniania mleka lub główne ujście. Po przepłukaniu ekspresu preparatem odkamieniającym, procedurę powtarza się z wykorzystaniem czystej wody, a następnie wykonuję się 1-2 próbne kawy, aby pozbyć się resztek płynu. W przypadku kiedy ekspres nie posiada automatycznego systemu odkamieniania – proces możemy wykonać ręcznie, poprzez kilkukrotne powtórzenie procedury wykonania kawy, z kilkunastominutowymi przerwami, na końcu używając czystej wody.

Opracowano przy współpracy ze specjalistami z https://expresdokawy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj